از روزمرگی‌ها: در نکوهش هیچ‌چیز و همه‌چیز.

صرفا خیال کردم چند وقتی است که چیزِ درخوری(!) در اینجا ننوشته‌ام و وقت‌اش است که حرف‌های به‌درد‌بخورتری(!) بزنم. موضوع‌ام را هم انتخاب کرده‌ام: در نکوهش‌ِ هیچ‌چیز و همه چیز!

خب، داستان را اینگونه آغاز کنیم که هر ساله، وجه کثیری در این مملکت و سایرِ ممالک، خرجِ کتاب‌هایِ خودیاری می‌شود. اما کاش داستان به همینجا ختم می‌شد؛ بعد، عده‌ای پیدا می‌شوند و نقدی بر آن می‌گذارند و از این می‌گویند که آدمی نباید این‌قدرها هم قضیه را جدی بگیرد و چه و چه. اما این قصه، سر دراز دارد؛ عده‌ای، همین حرف را هم به باد استهزاء می‌گیرند و کتاب‌ها در ستایشِ میان‌روی می‌نویسند.

اما مسئله‌یِ اصلیِ من، نه افزایشِ بهره‌وریِ سرمایه‌داریِ این دوره و زمانه و نه رخوت و تن‌پروریِ ستایش‌شده در زمانه‌یِ راسل و نه میانه‌رویِ توصیه‌ شده با چاشنیِ دین است. حرف من فقط یک چیز است: چرا آدم‌ها، بیشتر از آن‌که بخوانند، می‌نویسند؛ بیشتر از آن که گوش دهند، حرف می‌زنند؛ بیشتر از آنکه ببینند، مثال می‌زنند و در نهایت، بیشتر از آنکه تجربه کنند، سعی در دیکته کردنِ تجربیاتِ شخصی خود به این و آن دارند؟

برایِ اثباتِ این مدعایِ خودم هم، سراغِ هیچکسی جز خودم نخواهم رفت. مثلِ همیشه، سودِ این همه نوشتن در چیست! منظورم حتی یک سودِ مادی هم نیست که هزینه‌های هاست و چه و چه گاهی کمر دانشجو را خورد می‌کند. یا مثلا، فلان کانالِ من در تلگرام، قرار است به کجایِ این دنیا برسد! که من خود، به شخصه، در دوجا می‌نویسم و به زعمِ خود، شنوندگانی برایِ خودم دست و پا کرده‌ام (!)- وَه که چه دیدِ احمقانه‌ای!

نمی‌خواهم بگویم من با این مسئله مخالفم یا موافق که نه عقل‌‌ِ ناقصم به تحلیلِ سطحیِ این چیزها قد می‌دهد و نه دیگر، دوره دوره‌یِ قانع کردن این و آن است. صرفا می‌خواهم بگویم، گاهی با خودم خیال می‌کنم، دستِ همین دو سه کَس آدمِ باقی‌مانده در زندگی‌ام را هم بگیرم، از زمین و زمان ببرم و با کوله باری از کتاب‌هایِ نخوانده، داستان‌هایِ ناشنیده و سینمایِ ندیده، در کوه و کمر گم و گور شوم تا آن روز که نسلِ بشر برایِ همیشه، به زباله‌دانِ عالمِ وجود بپیوندد.

4 دیدگاه

  1. سلام، ممنونم.

  2. از نوشته هات خیلی خوشم میاد ،
    ی جور واقع بینی توش میبینم

  3. هعی هعی هعی…

  4. قطعا همه ی ما فقط در ذهنمان خودمان را آنگونه که می اندیشیم، میبینیم نه انگونه که هستیم!به امید تغییری در وجودمان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.